Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 10 lutego 2009 r., sygn. II PK 149/08

1. Tylko kierownicy, którzy - podobnie, jak osoby zarządzające zakładem pracy - sprawują funkcję zarządzania tyle, że pomniejszoną do skali wyodręb­nionej komórki organizacyjnej, mogą być zatrudnieni bez prawa do odrębnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 1514 § 1 k.p.).

2. Strony umowy o pracę nie mogą - także w drodze porozumienia zmie­niającego - uregulować treści stosunku pracy w sposób naruszający zasadę równego traktowania (art. 18 § 3 k.p.).

 

Przewodniczący: SSN Jolanta Strusińska-Żukowska (sprawozdawca), Sę­dziowie: SN Zbigniew Korzeniowski, SA Maciej Pacuda.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 lutego 2009 r. sprawy z powództwa Marii P. przeciwko Szkole Wyższej P.R. w W. o od­szkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę, ekwiwalent za nie­wykorzystany urlop wypoczynkowy, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, odszkodowanie za nierówne traktowanie w zakresie wynagrodzenia, dodatek za szkolenia, na skutek skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 21 grudnia 2007 r. [...]

1. u c h y l i ł zaskarżony wyrok w części dotyczącej rozstrzygnięcia o wyna­grodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych oraz o odszkodowaniu za narusze­nie zasady równego traktowania w zatrudnieniu i przekazał sprawę w tym zakresie Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego;

2. o d d a l i ł skargę kasacyjną w pozostałej części i zasądził od Skarbu Państwa - kasa Sądu Okręgowego w Warszawie na rzecz radcy prawnego Roberta B. tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej powódce z urzędu kwotę 450 zł (czterysta pięćdziesiąt złotych) podwyższoną o stawkę podatku od towarów i usług przewidzianą dla tej czynności w przepisach o podatku od towarów i usług, nie obciążając powódki kosztami zastępstwa procesowego strony pozwanej w postępowa­niu kasacyjnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00