Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-03-26

orzeczenie

VAT od cesji umowy deweloperskiej wciąż bez werdyktu NSA

Pytanie o stawki VAT przy przelewie praw z umowy deweloperskiej ma szerszy kontekst. Musimy zbadać relacje między podmiotami występującymi w całym cyklu transakcji – orzekł NSA. Na informację, jaką stawkę stosować, podatnicy muszą więc jeszcze poczekać

Wczoraj NSA miał zdecydować uchwałą wiążącą inne składy, jaką stawkę VAT stosować do cesji umów deweloperskich. Niestety, uchwały nie ma, NSA wyda w tej sprawie wyrok w poszerzonym, siedmioosobowym składzie. Problem pozostaje zatem na wadze Temidy.

Dwie linie orzecznicze

Dotychczas stanowisko fiskusa i sądów administracyjnych odnośnie do tego, czy taka cesja jest traktowana jako towar, czy jako usługa, było niejednolite. Skarbówka zasadniczo stoi na straży budżetu państwa i mówi, że cesja wierzytelności jest tylko pośrednio związana z lokalem, więc jako usługa powinna być opodatkowana wyższą stawką. Naczelny Sąd Administracyjny m.in. w wyroku z 19 stycznia 2023 r. (sygn. akt I FSK 2007/19) orzekł, że decydujący jest aspekt ekonomiczny przelewu praw z umowy deweloperskiej. Dodał, że gdyby kierować się kryterium przyczynienia się przez cesję do realizacji celu założonego przez nabywcę nieruchomości, to za element dostawy lokalu należałoby uznawać też usługi wykonywane przez podmioty inne niż strony transakcji (np. usługę notariusza czy biura sprzedaży nieruchomości). Dlatego NSA w tym wyroku stwierdził, że cesja praw z umowy deweloperskiej będzie objęta stawką 23 proc. VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00